Whatsapp İletişim Hattımız
0538 418 2546
ONLINE DERSLERYKSDİLAKIN.COM REHBERLİK SERVİSİ
A) REHBERLİK SİSTEMİ

 

Her ay belirlenen konularda hem öğrenciler hem de veliler için rehberlik toplantıları düzenliyoruz.

Bu toplantılar aracılığıyla hem velilerimizi hem de öğrencilerimizi psikolojik olarak bu zorlu sınav sürecine en sağlıklı şekilde hazırlıyoruz.

Toplantıların konularını sınav sürecine uygun şekilde belirliyoruz. Bunlar sırasıyla;

 

- Öğrenci-veli ilişkisi

- Verimli Ders Çalışma

- Odaklanma ve Ders Çalışma Teknikleri

- Sürece Dair Soru-Cevap

- Duygu Yönetimi

- Sürece Dair Soru-Cevap

- Başarı Grafiği

- Sürece Dair Soru-Cevap

- Kaygı Yönetimi ve Karar Verme

- Motivasyon Çalışmaları ve Soru-Cevap

 

 

B) KOÇLUK SİSTEMİ

 

- Öğrencilerimizin çözemediği ve veya anlayamadığı soruları cevaplıyoruz

- Öğrencinin eksiklerini gidermek veya anlamadıkları konuları anlatmak ve konuları tekrar etmek için etüt imkânı sunuyoruz

- Devamsızlık raporu ile öğrenci takibi yapıyoruz.

- Ödev kontrolü, testler ve taramalar yoluyla öğrenci performansını takip edip gerekli planlamaları yapıyoruz.

- Aylık olarak öğrenci ve veliyle iletişime geçiyoruz.

- Bölümler, üniversiteler veya tüm velileri ilgilendiren konularda online veli toplantısı düzenliyoruz.

 

 

C) YKS DİL SINAVI HAKKINDA

 

Üniversite hazırlık maratonunda, adayların seçebilecekleri yollardan biri olan Yabancı Dil puanı ile öğrenci alan lisans bölümleridir. Yabancı Dil yerleştirme puanı ile öğrencilerin seçebilecekleri lisans bölümleri, başta İngilizce olmak üzere, birçok dilde, “Dil ve Edebiyat, Öğretmenlik veya Mütercim – Tercümanlık” bölümlerini içerir. Peki dil öğrencilerinin 11. sınıfta dil alanını seçtikten sonra iki sene boyunca hazırlandıkları, yeni ismiyle YKS-Dil olan bu sınavın içeri nedir ve bu sınava nasıl çalışılır?

 

YKS-DİL sınavının içeriği

 

Yabancı Dil testinde adayların kelime bilgisi, dil bilgisi kuralları, okuduğunu anlama becerisi ile ilgili soruları çözmeleri beklenir. Sınavın içeriğinde bulunan sorular:

 

- 5 kelime sorusu

- 10 dil bilgisi sorusu

- 5 parçada boşluk doldurma sorusu

- 8 cümle tamamlama sorusu

- 12 çeviri sorusu

- 15 paragrafta anlam sorusu

- 5 karşılıklı konuşma sorusu

- 5 anlamca yakın cümle sorusu

- 5 verilen duruma uygun cümle bulma sorusu

- 5 paragraf tamamlama sorusu

- 5 paragrafta anlamı bozan cümle sorusu

 

Bütün bu testler için adaylara tanınan SINAV SÜRESİ 120 dakikadır.

 

YKS-DİL sınavına nasıl hazırlanmalı?

 

Sınava hazırlık şu 3 aşamadan geçer:

1 - Dilbilgisi çalışmaları

2 - Kelime çalışmaları

3 - Soru tiplerine yönelik çalışmalar

 

1) Dilbilgisi çalışmaları

 

Sınavın %35’lik kısmını oluşturan dilbilgisi sorularını yapabilmek, İngilizcedeki 12 tane dilbilgisi konusunu iyi bilmekten geçmektedir. Bu konulardan 5 tanesi; Tenses, Modals, Passive-Active, Conjunctions ve Prepositions diğer konulara göre soru olarak daha fazla karşımıza çıktıkları için, dilbilgisi çalışırken öncelikli olarak bu konulara ağırlık vermekte fayda vardır. Ancak, geriye kalan 7 konunun da, sınavda direk olarak karşımıza çıkma ihtimali diğerlerine göre daha düşük olmasına rağmen, sınavın diğer kısımları olan anlama dayalı sorular için elbette ki bilmemiz gereken konulardır.

Yani, bir cümleyi anlayabilmek, eğer kelime bilgimiz de yeterliyse, o cümlenin dilbilgisini de bilip doğru çevirmekten geçer

Peki, dilbilgisine nasıl çalışılır?

Dilbilgisi, belirli kurallara dayanan ve çoğu zaman ezber gerektirmeyen bir öğe olduğu için, öğrencinin bireysel olarak kitaptan çalışıp, bu alan üzerine eğitim veren özel bir kurumdan destek alarak veya bu alanı iyi bilen bir öğretmen tarafından

İngilizce özel ders alarak konuyu anladıktan sonra üzerine yeterli derecede soru çözmesini gerektirir.

Konuyu gereken düzeyde kavradıktan sonra, konu üzerine yeterli soru çözmek, dilbilgisi çalışması için yeterlidir.

 

2) Kelime çalışmaları

 

Geldik işin en önemli ve belki de en yorucu olan kısmına; yani kelime çalışmasına. Öğrencilerin sınavı en etkin düzeyde anlayabilmeleri ve sınavdaki kelime sorularını çözebilmeleri için 2500-3000 kadar kelime bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.

Sınavın %35’lik kısmı olan dilbilgisini çıkardığımızda geriye kalan %65’lik kısmı okuduğunu anlama yani kelime bilgisi oluşturmaktadır. İleri düzeyde dil hakimiyetine ve okuduğunu en iyi şekilde anlama yetkinliğine ulaşabilmek için, öğrencilerin bu 2 senelik hazırlık sürecinde 2500-3000 arası kelimeyi öğrenmeleri ana hedeflerden biridir.

Peki, nasıl kelime öğrenmek gerekir?

Kelime çalışması, öğrenciden öğrenciye çok farklılık gösteren bir çalışma türüdür. Önerebileceğimiz tek bir çalışma olmadığı gibi, “şu öğrenci şöyle çalışmalıdır” yaklaşımı da çoğu zaman verimli bir sonuç vermez.

Ancak, aşağıda belirttiğimiz yöntemler, birçok öğrenciden derlediğimiz çalışma türlerinin başında gelmektedir ve kelime çalışmasının standartını oluşturmaktadır diyebiliriz.

– Oluşturduğumuz küçük kartların bir yüzüne, kelimenin İngilizcesini diğer yüzüne ise Türkçesini yazarak tekrar yapmak

 

– En çok vakit geçirdiğimiz (ev, işyeri vs.) yere post-it ler yapıştırarak, üzerine kelimeleri yazıp, sürekli kelimeyi görmek ve öğrenmek

– Kelimeyi, İngilizce ve Türkçesi şeklinde tekrar tekrar yazarak (5 veya 10 veya daha fazla kere) akılda kalmasını sağlamak.

– Hedef kelimeyle ilgili internet üzerinden araştırma yapıp, o kelimeyi cümle içinde görmek veya kendimiz o kelimeyle ilgili cümle kurmak.

– İnternet üzerinden, ilgimizi çeken bir konuyla ilgili her gün en az bir tane makale okuyup, o makaledeki bilmediğimiz kelimelerin anlamına bakıp, üzerinde durmak.

 

3) Soru tiplerine yönelik çalışmalar

 

Dilbilgisi ve kelime çalışırken, bir yandan da yapmamız gereken iş soru tiplerine yönelik çalışmalar yapmaktır. Sınavdaki direk olarak dilbilgisi ve kelimeye yönelik sorular haricinde kalan kısımlar, sınavın okuduğunu anlamaya yönelik olan sorulardır. Yukarıda belirttiğimiz soru tipleri üzerine kendimize günlük hedefler koyarak, o hedeflere yönelik yeterli sayıda soru çözmemiz şu amaçlar için çok önemlidir;

- Sınav soru tarzına aşinalık kazanmak, yani sınav soru tarzını anlamak

- Hangi soru tarzında ne kadar eksiğimiz olduğunu belirlemek

- Eksik olduğumuz soru tarzı üzerine giderek geliştirmeyi hedeflemek

- Her gün veya gün aşırı soru çözerek, soru çözme hızımızı artırmak

Bu bahsettiğimiz etmenler, soru tiplerine yönelik yapmamız gereken çalışmanın ana temellerini oluşturmaktadır.

 

 

D) TERCİH REHBERLİĞİ

Bu başlık altında youtube sayfamızdaki videoların adları ve altında linkleri olmalı.

 

E) BÖLÜMLER ve ÜNİVERSİTELER HAKKINDA BİLGİ

Bu başlık altında youtube sayfamızdaki videoların adları ve altında linkleri olmalı.

 

F) ÖĞRENCİ YORUMLARI

 

Üniversite Öğrencisi Olmak

 

YKSDİL kursiyerimiz olup şu anda üniversite de öğrenim gören gençler şu sorulara sizin için  cevaplar verdi

1 - Türkiye’de dil öğrencisi olmak nasıl bir deneyim?

2 - Okuduğunuz üniversite hangisi ve o üniversitede öğrenci olmak nasıl bir deneyim?

 

1) Türkiye’de dil öğrencisi olmak nasıl bir deneyim?

 


“Türkiye, gelişmekte ve değişmekte olan bir ülke. Ancak, hala yıkmamız gereken belli başlı tabular olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri de meslek ve alan seçimi. Dil öğrencisiyken geçirdiğim süreden öncesi benim için sınava hazırlandığım dönemden çok daha zorluydu. Dil alanını seçmek istediğimi söylediğimde beni destekleyen çok insan bulamadım çevremde. Kendimi kanıtlamak için sıradan bir eşit ağırlık/sayısal öğrencisinden çok daha fazla emek sarf etmem gerekti. Şu an bazı şeylerin değiştiğini görüyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Günümüzde Türkiye’de dil öğrencisi olmak her zaman olduğundan daha değerli. Lise ve ortaokul öğrencileri her geçen gün yabancı dil öğrenmeye biraz daha hevesleniyor. Gittikçe büyüyen global ağların bir parçası olmak için artık yabancı dil bilmek çok önemli bir şart. Yaşam sınırlarını genişletmek ve ufkunu açmak isteyenler için de yabancı dil çok ideal bir seçim. Dil öğrencisi olmak bir bakıma kendinize yenilikçi ve fırsatlar dolu bir yol açmak demek.”

Beril Huri-Bilkent Üniversitesi(İngiliz Dili ve Edebiyatı)


“Türkiye’ de dil öğrencisi olmak aslına bakılırsa insanı iyi ve ayrıcalıklı hissettiren bir duygu çünkü bildiğimiz gibi ülkemizde dil eğitimi çok iyi verilmemekle beraber öğrenciler de dil öğrenmenin üzerine düşmemektedir. Kısıtlı şartlar altında kendini dil alanında geliştirmenin, bir yerlere gelebilmenin biz dil öğrencilerini ayrıcalıklı ve avantajlı bir duruma getirdiğini düşünüyorum. Aynı zamanda genelde dil öğrencisi her türlü sosyal aktiviteye, uğraşa daha çok ilgi duyup daha çok vakit ayırıyor ve fikir, düşünce yapısı bakımından daha yaratıcı bireyler olarak yetişiyoruz. Tüm bunlar bize ayrı ayrı deneyim katıyor. Farklı kültürlere, inançlara daha açık hale geliyoruz. Bize farklı insanlarla tanışma fırsatı sunuyor.”

Celile Karagöz- Hacettepe Üniversitesi (İngilizce Öğretmenliği)


“Açıkcası Türkiye'de öğrenci olmak acı bir deneyim dil öğrencisi olmak çok daha acı bir deneyim doğrusu çünkü yabancı dil branşına olan önyargı çok büyük ve ayrıca yeterli imkan ve çeşit (çince, rusça, japonca vb) mevcut değil. Bu durum ister istemez insanları ve öğrencileri bu alanı seçerken kısıtlayan bazı faktörler olarak yer alıyor.”

Utku Çakır- Hacettepe Üniversitesi (İngiliz Dili ve Edebiyatı)


“Ülkemizde yabancı dil bölümü maalesef çoğunluk tarafından dışlanan, hor görülen bir bölüm. Bu bölümü okuyanların analitik zekâya sahip olmadığı, amacının rahat olmak, çok iş yapmadan para kazanmak olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda çoğu okul (liseler) dil bölümü açmamakta, açtığı takdirde de yeterli kaynak sağlamamaktadır. Fakat aslında yabancı dil, bir ülke için çok önemlidir. Doktorluk, avukatlık, mühendislik gibi toplum tarafından kabul gören mesleklerin yanı sıra bir ülkeyi yüksek seviyelere taşıyacak olan kişiler yine yabancı dil öğrencileridir. Öyle ki bizler ülkemizin dünyaya açılmasını sağlayacak, onu layıkıyla tanıtacak, geliştirecek kişileriz. Bu yüzden eğer dil bölümünde okuduğu için hala şüphe içinde olanlarınız varsa, kesinlikle olmasın lütfen.”

Beyza Özdemir- ODTÜ (İngilizce Öğretmenliği)


 

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim