Whatsapp İletişim Hattımız
0538 418 2546
ONLINE DERSLER
Emre KARA
Tanıtım Dersi 2:54
Emre KARA
Felsefe
Uzmanlık Alanları
  • TYT
5.00 Puan
Emre KARA
Felsefe Eğitmeni
Uzmanlık Alanları
  • TYT
5.00 Puan

ÖĞRETMEN HAKKINDA

9 Eylül 1994’te İzmir’de doğmuştur. Pamukkale Üniversitesi Felsefe Bölümü, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Lisans diplomalarına ve Kâtip Çelebi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalı Yüksek Lisansına sahiptir. Öğretmenliğinin 6. Yılındadır. Öğretmenliğe ilk adım attığında anaokulu ve ilkokulu kademesinde rehber öğretmen olarak kariyerine başlamıştır. 2 sene sonra “ben artık ergenleri istiyorum” diyerek lise grubu öğrencilerine rehber öğretmenliğe başlamıştır. Aynı zamanda okul idareciliği görevini de sürdürmüştür. Böylesine anlayışlı ve arkadaş gibi olan idareciyi duyan rakip okulların birçok öğrencisini de okuluna çekip kontenjanları dolduran tek idareci olabilir. Öğrencilerinin ısrarları üzerine felsefe, psikoloji, sosyoloji, mantık derslerini anlatmaya başlamıştır. Farklı kurumlarda çalışmış ve hala hem öğretmenliğine hem de yöneticiliğine devam etmektedir.   Özellikle siyaset felsefesi, din felsefesi, gelişim psikolojisi, sosyal psikoloji, ölçülebilen ve gözlemlenebilen psikoloji deneylerini anlatmayı çok sever. Anlatmayı en sevdiği Davranış Bozuklukları derslerinde, hastalıklardan bahsederken verdiği örnekler derslerde “acaba bende mi böyleyim? “ dedirtecek cinsten olduğu için öğrencilerin heyecanla dinlediği derstir. Üniversite anılarını anlatırken kendimizmiş gibi düşünüp bizlere bir an önce üniversiteye gitmeyi düşündüren ve öğrencileri için “sakın ailenizin yanında okumayın, gidin biraz aç kalın, sürünün de hayatı öğrenin” diyen biricik abileridir. Doğu-Batı kültürü çatışması sonucunda ortaya çıkmış ortak kültüre sahip bir bireydir, bunun sebebini annesinin Selanik Göçmeni, babasının Ağrılı olmasına borçludur. Herhalde bu yüzden olsa gerek ayrımcılık ve ötekileştirmelerden hiç haz etmez.

Üniversite hayatı boyunca tiyatro oyunculuğu yapmıştır. Empati kurabilmenin, bazı dönemleri anlayabilmenin, zamanında insanların neler yaşadığını ve hala daha neler yaşayabildiğini anlayabilmenin en güzel yanı olduğunu düşünür tiyatronun. Bu yüzden derslerde genelde drama etkinlikleri yaptırmaktan çok hoşlanır. Psikoloji kitapları (özellikle psikanaliz), din kültürü ve dinler tarihi kitapları onun bebekleridir. Tüm dinlerin kültürlerini öğrencileriyle tartışmaya bayılır, çocukların çok farklı düşünebildiğini ve onların çıkardığı sonuçlar sayesinde yeni sorular ürettiğini ve bu durumun her seferinde onu başka bir dünyaya götürdüğünü söyler.

“Herkesin bir hayali vardır, benim de hayallerim vardı. Bazen hayallerine ulaşamamanın başarısızlık değil, yeni başarılara yelken açan aracıdır, önemli olanın bu yolculukları kaçırmamaktır, sakın küsmeyin” der her zaman. Başka bir mesleği olsaydı öğretmenlik hayatı kadar başarılı ve öğrencileri tarafından sevilen birisi olamayacağını düşünür ve hep “benden başka bir şey olmazmış iyi ki de öğretmen olmuşum” diye mırıldanır. Öğretmenlik onun için iş ya da para kazanmanın bir aracı değil, bir eğlence alanıdır; o, eğlenirken öğrenir, öğrenirken öğretir, öğretirken eğlendirir, eğlendirirken anı biriktirir, çünkü ona göre anılarla öğrenilenler unutulmazlar arasındadır. Öğrencileriyle birlikte Sokrates olup Locke ile tartışırlar, Farabi’yle arabuluculuk yapıp Camus ile sisifosun taşını yuvarlamak yerine sırtlarına alıp yüklenirler. Çünkü hayat ona göre sırtımıza alabildiklerimizi taşıyıp taşıyamadığımızla ilgilidir, zamanında ne kadar yükü kaldırabildiysen o kadar güçlenmişsindir, kolay yıkılmazsın.

Her zaman kendi ayakları üstünde duran, haklarını savunan, kendini iyi ifade edebilen, anne-babaları tarafından şekillenecek çocuklar değil, var olan şekilleri, hatta şekilciliği değiştirebilecek çocuklar yetiştirmeyi hedefler.

Merhaba Ben Emre KARA. Ben öğrencilerimin felsefeyi ezberlemelerini değil, kendi felsefelerini yazıp, yönetip, oynamalarını istiyorum. Unutmayın, hayat bir sahnedir, teksti istediğin kadar ezberle, bazen doğaçlama yapmak zorunda kalırsın, asıl tat veren de işte tam olarak budur, ezberler unutulur; ama oyunu devam ettirecek olan doğaçlamalardır…

ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRMELERİ

5.00 Puan
0 Yorum

ÖĞRETMENDEN DERSLER

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim